Modré světlo a anti-blue brýle

Na počítači a mobilu trávíš většina z nás spoustu hodin denně. Přes den to tolik nevidíme, ale večer si můžeme všimnout, jak na vás obrazovky inzenzivně svítí a jaký je to nápor na oči. Jak se poškození očí projevuje?

Rozmazané vidění - po dlouhých hodinách práce na počítači se vám může zdát, že vidíte hůře. Oči jsou už unavené a tak začínáte vidět rozmazaně. Čím více se snažíte ostřit, tím více tlaku na oči vyvíjíte a tím více jim škodíte.

Bolest očí - zarudnutí očí, lehké pálení, tlak v očích, ... pokud se vám podobné symptomy objevují, doporučujeme dát si co nejrychleji pauzu nebo použít například anti-blue brýle. Dlouhodobá bolest v očích může způsobit jejich poškození.

oko

Proč si chránit oči

Pokud žádné bolesti očí ani rozmazané vidění nemáte, neznamená to, že vaše oči netrpí. Výše uvedené symptomy se objevují většinou až po dlouhých měsících a letech neustálého koukání do obrazovek. 

Někdy se může únavou zrak zhoršovat jen nepatrně a vás to nutí se přibližovat blíže k obrazovce. Tím trpí nejen oči, ale i krk a páteř a to může přecházet do bolestí hlavy a dalších zdravotních problémů.

Modré světlo je přirozenou složkou denního světla. S blížícím se západem slunce jeho obsah ale klesá a převažujou jiné složky. V dnešní době na nás ale modré světlo i potom září z telefonů, notebooků, televizí, tabletů a dalších obrazovek. Tento typ světla aktivuje sítnici 100x více než bílé světlo a na oči je tedy vyvíjen velký tlak. 

Modré světlo také simuluje denní světlo a lidskému tělo pak většinou trvá déle, než usne. Doporučuje se minimálně 2 hodiny před spánkem nekoukat do žádných obrazovek a nevystavovat se modrému světlu.

Počítačové brýle

Existují různá doporučení, jak očím ulevit a nedostat se do fáze, kdy cítíte v očích tlak nebo bolest. Jedno z doporučení je pravidelně mrkat a minimálně jednou za hodinu si dát přestávku aspoň na 5 minut. 

Čím dál tím oblíbenější jsou také počítačové neboli anti-blue brýle. Ty chrání zrak právě před modrý světlem, zmírňují pocit sucha v očích a při delší práce ulevují při podráždění očí.